MAKING OF - JAK TO ZROBILI
czyli kulisy powstawania zdjęć do projektu.

Idea projektu „Historie miasta Kopernika i baśnie o Toruniu w wieloportretach” powstała na przełomie 2022 i 2023 roku. Projekt opierał się na autorskim pomyśle dr. Marka Czarneckiego realizowanym w oparciu o techniki wieloportretów opracowanych przez autora kilka lat wcześniej. Wieloportrety są sposobem prezentacji ludzi i zdarzeń, w postaci wielokrotnego zapisu na jednej panoramie. 

Taki rodzaj fotografowania daje możliwość autorom szerszej wypowiedzieć się na temat prezentowanych osób i zdarzeń. Przedstawienie historii i baśni związanych z Toruniem wymagało poświęcenia dużej ilosci czasu w celu odnalezienia ich oraz dostosowania do przyjętej techniki realizacji obrazu fotograficznego. Wybór miejsc realizacji panoram oraz dobór statystów, jak również opracowania scenariuszy i koncepcji plastycznej poszczególnych obrazów fotograficznych zajęły znaczącą ilość czasu. 

Dzięki wsparciu Toruńskiej Agendy Kulturalnej będącej partnerem projektu, udało się pozyskać do współpracy instytucje, które udzieliły pomocy w zakresie kostiumów oraz lokalizacji zdjęciowych. Wsparcie zostało udzielone również przez osoby i grupy rekonstrukcyjne z kilku miast w Polsce, co umożliwiło autorom precyzyjną aranżacje planów zdjęciowych odnoszących się do wielu okresów historycznych. 

Autorzy składają podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom, które na różnych etapach wsparły projekt oraz jego realizację. Bez ich pomocy trudno byłoby wyobrazić sobie sprawne przeprowadzenie projektu, dla potrzeb którego wykonano ponad 10 000 pojedynczych fotografii, złożonych następnie w około trzydzieści panoram, z których czternaście zostało wybranych przez autorów na wystawę. Autorzy szczególne podziękowanie składaja również grupom rekonstrukcji historycznej oraz Teatrowi im. Wiliama Horzycy i Baj Pomorski za udostępnienie strojów do sesji.

W projekcie brało udział 21 statystów. Sesje odbywały się m.in. w: zamku krzyżackim w Radzyniu Chełmińskim, zamku krzyżackim w Toruniu,  Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie,  Muzeum Toruńskiego Piernika i Twierdzy Toruń.

Autorzy mają nadzieję, że obejrzenie wystawy będzie dla gości przyjemnością taką, jak dla autorów była możliwość realizacji kolejnego projektu, opartego o autorską technikę wieloportretów. 

Więcej o autorach na stronach: www.marekczarnecki.eu oraz www.czarnecka.com.pl

Autorzy o projekcie